😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

20. 9. 2011

Budhizmus






Nábožensko-filozofický systém, ktorého základy vytvoril Buddha Šakjámuni...
Ide o jedno z najrozšírenejších svetových náboženstiev, vyznáva ho 300-500 miliónov ľudí, hlavne v Číne, Japonsku, Bhutáne, Kambodži, Laose, Mongolsku, Mjanmarsku, Thajsku, Vietname, na Srí Lanke, v Južnej Kórei a samozrejme v Tibete.
Budhizmus je náboženstvom bez Boha alebo bohov významne odlíšených od ľudstva, podľa niektorých názorov teda ani nejde o náboženstvo. Učenie budhizmu je založené na odmietaní strastiplného bytia a na hľadaní cesty, ktorá vedie k oslobodeniu z kolobehu života, ktorého podstatu tvorí utrpenie.
Budha sa narodil v kráľovskej rodine, približne v roku 560 pred Kr. Od detstva ho obklopovalo bohatstvo, krása a dostalo sa mu to najlepšie vzdelanie. Texty ho popisujú ako vysokého, silného a modrookého muža. Keď vo veku 29 rokov po prvýkrát opustil palác, stretol starca, chorého a mŕtveho človeka, skúsenosti, ktoré dovtedy nepoznal. Uvedomil si vtedy, že nič nie je trvalé a opustil palác, aby meditoval v horách a lesoch Severnej Indie. Po dlhom hľadaní trvalých hodnôt rozpoznal v hlbokej meditácii prirodzenosť mysle a dosiahol osvietenie.
Budhistické učenie alebo inak povedané "dharma" ukazuje cestu k osvieteniu a ukončeniu utrpenia, ktoré predstavuje opätovný cyklus reinkarnácií. Je to stredná cesta, ktorá je kompromisom medzi materiálnymi pôžitkami a asketizmom.
Budhovo učenie v jadre tvoria štyri vznešené pravdy: 
1. existuje utrpenie, 2. utrpenie má príčinu, 3. utrpenie možno ukončiť a 4. existuje cesta k ukončeniu utrpenia.
Celú cestu k osvieteniu možno rozčleniť na päť ciest. Najpoužívanejším rozdelením je: 1. cesta nahromadenia, 2. cesta spojenia, 3. cesta vhľadu, 4. cesta meditácie (osemdielna cesta) a 5. cesta nemeditácie.
Tibetský budhizmus alebo nepresne lamaizmus je forma budhizmu, ktorá sa vytvárala postupne od 7. storočia v Tibete, kedy sa sem dostali indické a čínske budhistické školy.
Prvým úspešným misionárom v Tibete bol indický budhista Padmasambhava, ktorému sa podarilo vytvoriť syntézu indického budkizmu a pôvodných náboženských predstáv Tibeťanov.
Od začiatku 15. storočia existujú štyri hlavné smery tibetského budhizmu, ktoré sa navzájom akceptujú: školy Ňingmapa, Kagjupa, Sakjapa a Gelupa, ktorá je v súčasnosti najrozšírenejšou tibetskou budhistickou školu a jej najvyšším duchovným predstaviteľom je dalajlama.
V 2. polovici 20. storočia sa tibetské formy budhizmu rozšírili aj na Západ, do USA a Európy, kde
tibetskí lámovia založili niekoľko meditačných centier. Samozrejme, výnikmou nie je ani Slovenská a Česká republika.
zdroj

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára