😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

28. 9. 2010

Slony


Navzdory svojim rozmerom a váhe sú slony mierumilovné, veľmi vnímavé a citlivé zvieratá, ktoré si vytvárajú veľmi silné putá so svojou rodinou, s jej členmi a aj s členmi iného stáda.
Slony sú bylinožravci. Živia sa najrôznejšími druhmi tráv a rastlín, listami, plodmi, kvetmi, kmeňmi stromov a dokonca aj koreňmi. Aby si slony zaistili dostatok energie pre svoje mohutné telá, musia skonzumovať obrovské množstvo potravy. Preto slony strávia väčšinu dňa putovaním s cieľom nájsť dostatočnú a vhodnú vegetáciu. Aby boli zdraví a silní, musia zožrať také množstvo potravy, ktoré im zabezpečí dostatočný prísun potrebných minerálov a vitamínov. Zdravý jedinec môže zožrať denne v priebehu šestnástich hodín svojej aktivity až 500 kg potravy. Slonie čriedy sú zvyčajne spoločenstvá samíc, pospájané silnými sociálnymi a rodinnými vzťahmi. Vedie ich samica - najstaršia a najskúsenejšia z nich, väčšinou vo veku 40-50 rokov. Samice sa spoločne starajú o mláďatá, cez deň ich chránia pred slnkom tak, že im vytvárajú tieň vlastnými telami. Slon je nielenže najväčším suchozemským cicavcom, ale má aj najdlhšie obdobie gravidity, ktoré trvá 22 mesiacov. Dramatické chvíle pri narodení 60-135 kilogramového mláďaťa obyčajne s matkou prežívajú aj 1 alebo 2 samice z čriedy. Často sú to jej staršie sestry, ktoré majú úlohu "pôrodných báb" a utešujú matku v čase pôrodu. Keď nadíde čas, slonica spolu s nimi opustí čriedu. Stiahnu sa do súkromia, ktoré im poskytnú tienisté húštiny alebo zalesnené plochy v blízkosti vody. Pri pôrode pomáhajú tak, že chobotmi opatrne vyťahujú z matky mláďa. Často jedna zo spoločníčok postaví novorodenca potom na nohy a pomôže mu uvoľniť sa z plodových obalov. Ďalšia spoločnica počas pôrodu, ktorý trvá približne 15 minút, jemne hladká matku chobotom a upokojuje ju. Keď sa o hodinu - dve vracajú k čriede, tmolí sa už medzi nimi starostlivo opatrovaný a strážený novorodenec. Slonica ho pridája mliekom minimálne tri roky.
U iných druhov zvierat sa to povedať nedá. Mačka svoje mladé porodí, postará sa o ne kým nie su samostatné a potom ich opúšťa. U psov je to podobné, ryba sa taktiež postará o mladé rybky, ale tiež len do doby ich samostatnosti. Málokedy sa stane, že sa zvieratá jedného druhu medzi sebou vzájomne požierajú.
Napríklad všeobecne nazvaný rod dinosaurov sa skladal z rôznych skupín a podskupín ale delili sa hlavne na bylinožravcov a dravcov - mäsožravcov. Dravé dinosaury žili v malých skupinkách alebo osamote, napádali sa medzi sebou, viedli nenávistné a zúrivé boje, ktoré končili smrťou a okrem toho napádali a požierali aj svojich bratov a sestry - bylinožravcov.
Ak by som si teda mala vybrať, tak rozhodne by som sa pridala k mierumilovným a láskyplným slonom ako k nenásytnej dinosaurej smečke, ktorá nakoniec vyhynula...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára