😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

30. 11. 2009

Thor Heyerdahl

 
 

 
Narodil sa 6.10. 1914 v nórskom Larviku. Od malička sa venoval zoológii a prírode, zriadil si dokonca v jednej izbe malé múzeum (možno dedičstvo po matke - vedúcej miestneho múzea)...
V Osle sa dal na štúdium zoólogie a geografie, no popri tom sa súkromne venoval svojej najväčšej vášni - Polynézskej kultúre a histórii. Jeden rok strávil na ostrove Fatuhiva, snažiac sa žiť tradičným životom miestnych obyvateľov, skúmajúc prírodu a históriu. Práve vtedy začal veriť, že prví miestni obyvatelia prišli z Ameriky a nie z Ázie, ako vtedajšia veda predpokladala. Bohužiaľ výskumy prerušila vojna, ktorej sa zúčastnil ako príslušník jednotiek slobodného Nórska.
V roku 1947, po tom čo jeho teória narazila na nezáujem a výsmech, vyrazil s piatimi spoločníkmi na svoju najslávnejšiu výpravu. Na balzovej plti Kon-Tiki, postavenej pôvodnými technológiami dorazil po 101 dňoch z Peru do Polynézie a dokázal tak možnosť tejto cesty. Dokumentárny film z tejto cesty získal v roku 1951 oskara a cesta sama vyvolala senzáciu.

Ďalšie expedície nasledovali v tesnom slede. Expedícia na Galapágy, potom na Rapa Nui (Veľkonočný Ostrov), kde odhalili pravú podobu svetoznámych sôch, no najmä ďalšia slávna expedícia na lodi Ra, snažiaca sa dokázať kontakty starých Egypťanov s Južnou Amerikou. V roku 1969 po dlhom trápení dokázal vypraviť trstinovú loď postavenú podľa starovekých nákresov. Kedže sa po ôsmych týždňoch potopili pár míľ pred cieľom v Južnej Amerike (pre nedodržanie jediného detailu oproti originálu) o rok zorganizoval výpravu Ra II, ktorá úspešne dosiahla Barbados.

Ďalšou významnou cestou bola plavba na plti Tigris z Iraku do Džibuti, kde na protest proti vtedajšej situácii v Afrike a blízkom východe plne funkčnú (po piatich mesiacoch na vode) trstinovú plť spálil. Toto sú len najznámejšie cesty, pretkané tuctami ďalších. Ešte vo veku 86 rokov sa zúčastnil výpravy pri Azovskom jazere, pátrajúci po stopách Odina, ktorého považoval za skutočnú historickú osobnosť.
 
Thor Heyerdahl ostal verný životu dobrodruha až do smrti, absolvoval desiatky plavieb, zem obletel celkovo asi 70 krát, viedol nepreberné množstvo expedícii a napísal desiatky kníh. Ale najvzácnejšia bola jeho osobnosť. Neúprosne išiel za svojou pravdou proti akademickej presile (univerzitu nedokončil, získal až neskôr čestný doktorát, po tom čo univerzita v Osle kvôli nemu zmenila pravidlá jeho udeľovania). Väčšinu financií zháňal spočiatku sám. Veľký milovník a ochranca prírody, ktorý prírodu nielen obdivoval, ale dokázal s ňou žiť (po plavbe na Ra spustil veľkú kampaň proti znečisťovaniu oceánu tankermi, čo v tej dobe dosahovalo hrozivých rozmerov). V časoch studenej vojny sa na jeho lodi pod vlajkou OSN plavili v jednej trstinovej kabíne Američan so Sovietom, kresťan s moslimom, univerzitný profesor s domorodým Afričanom. Neprestal veriť v jednotu ľudského spoločenstva - pracoval pre OSN, WWF, United World Colleges a množstvo iných medzinárodných organizácii. Bol to posledný dobrodruh starej éry objavov a výprav. Jeho teórie nabúrali kultúrno-historické videnie sveta (pyramídy v Južnej Amerike...), hoci nikdy sa mu ich nepodarilo skalopevne dokázať, a tak pre mnohých ostávajú len nepodloženými rozprávkami človeka, ktorý bol upnutý na svoj sen. A ktorý bol podľa jednou z najväčších osobností 20. storočia.
Zomrel doma 18. apríla 2002 vo veku 87 rokov na následky mozgového nádoru.
(zdroj:vlachynsky.blog.sme.sk)
V Nórsku, hlavnom meste Oslo sa nachádza múzeum nórskeho loďstva, múzeum Vikingských lodí a múzeum Kon-Tiki - venované Thor Heyerdahlovi. Sú tu makety lodí, ktoré Thor sám vytvoril a plavil sa na nich, je tu fotodokumentácia, mapy a ďalšie cenné dokumenty z jeho expedícií. Nachádza sa tu aj originálna loď RA 2, vyrobená z trstiny v Egypte.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára