😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

31. 7. 2009

Muchy 
Mucha domáca - Musca domestica
Je najbežnejšou a nahojnejšou muchou v domácnostiach, potravinárskych prevádzkach, chove hospodárskych zvierat, obchodoch, skladoch. Veľkosť 7 - 8 mm, farba sivočierna, na hrudi má 4 pozdĺžne čierne pruhy. Ústne ústroje má lízavé. Samička kladie v jednej znáške 200 vajíčok. Vajíčka kladie do hnoja, menej často do hnijúcich odpadkov. Z vajíčok sa liahnu beznohé larvy, 2 x sa zvliekajú, za 7 - 8 dní sa zakuklia. Dospelé muchy sa liahnu podľa podmienok, za 3 dni až 5 mesiacov. Pri teplote 20 - 25°C prebehne celý vývoj cca za 1 týždeň. Mucha sa dožíva podľa teploty počasia 2 až 13 týždňov. Mucha prezimuje buď v štádiu larvy alebo kukly, vzácnejšie ako dospelá mucha. Mucha domáca obťažuje človeka, zvieratá a prenáša pasívne na povrchu tela alebo výkalmi infekčne choroby.
Bodavka maštaľná - Stomoxys calcitrans. Je podobná muche domácej, ma ale bodavo cicavé ústroje. Rozmnožujú sa v slamovom hnoji alebo hnijúcom rastlinnom odpade.
Mäsiarka obyčajná - Sarcophaga carnaria. Táto mucha dosahuje veľkosť 10-16 mm. Samička znáša živé larvy najčastejšie na mäso a na hnijúce látky organického pôvodu.
Slnivka izbová - Fannia canicularis. Jej cikcakovité letecké exhibície môžete pozorovať v okolí lampy, najradšej si hovie v hnijúcom rastlinnom odpade, močovkových jamách a žumpách. Toto prostredie tiež považuje za ideálne pre svoje potomstvo.
Bzučivka obyčajná - Calliphora vicina. Je čiernomodrá robustná mucha s kovovým leskom na zadočku. Hlava a oči sú červenkasté. Bzučivka obyčajná dosahuje veľkosť 10 mm. I ona môže prenášať široké spektrum pôvodcov infekčných nákaz. Vývoj trvá 2-3 týždne, samička kladie vajíčka do rozkladajúcich sa organických látok, ale tak tiež do rán.
Bzučivka zelená - Lucilia sericata. Stredne veľká mucha, prevažne kovovo zeleného alebo modrého zafarbenia. Lízavé ústne orgány, oči a krídla má dobre vyvinuté. Kladie vajíčka do rôzných hnijúcich látok živočišného pôvodu, napríklad mäsa alebo fekálií, kde se vyvíjajú larvy. Bzučivky sú prenášači patogénnych mikroorganizmov na ľudí i zvieratá. O liečebných účinkoch lariev Bzučivky zelenej vedeli už starí Egypťania.

(zdroj:dddactiv.sk)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára