😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

13. 7. 2009

Edith Piaf

 


 
Vlastným menom Edith Giovanna Gassion, sa 15. decembra 1915 vlastne narodila na ulici. Jej prvou postieľkou bola pláštenka policajta, ktorý jej matke pomáhal pri pôrode. Matka bola pouličnou speváčkou, otec bol akrobatom a jeho arénou boli ulice na parížskych predmestiach.
Malú Edith vychovala babička, ktorá riadila nevestinec. Tu sa o ňu starali spoločnosťou odvrhnuté ženy a nahrádzali jej lásku, ktorej sa jej matka vzdala. Keď podrástla, otec predvádzal okoloidúcim akrobatické kúsky a Edith mu k tomu spievala. Ulica ju sprevádzala až do jej dvadsiatky.

V roku 1935 ju uvidel majiteľ reštaurácie Louis Leplée. Ten jej dal prvú príležitosť spievala pod menom "Mome Piaf" a uviedol ju do spoločnosti. Mala k nemu otcovský vzťah. Keď tohto pána za záhadných okolností zavraždili, podozreniu polície sa nevyhla ani Edith. Skutočné životné školenie jej však dal až skladateľ a textár Raymond Asso, ktorý ju pre umenie "vychoval". Urobil z nej speváčku prijateľnú pre spoločnosť...
V roku 1937 slávila Edith Piaf prvé úspechy, bolo to na scéne parížskeho divadla A.B.C. To už mala za sebou aj prvé vydané platne. Pohybovala sa v najvyšších umeleckých kruhoch, vydala sa však za majstra sveta v boxe Marcela Cerdana. Zrejme tohto muža vo svojom živote Edith najviac milovala. Marcel však zahynul pri leteckej katastrofe a Edith sa z toho dosť dlho spamätávala. Pod jej zdravotný stav sa podpísali aj dve autohavárie.
 

 V roku 1962 sa Edith Piaf vydala tretíkrát za speváka Théa Serapa. Životné ťažkosti, ktoré ju od detstva sprevádzali, sa snažila prekonať aj pomocou alkoholu. Keď k tomu prišli aj narkotiká, slávnej Edith nepomohli ani liečenia. Stále však bola populárnou. Vydávala platne, Paríž, Francúzsko jej ležali pri nohách. Hudobní kritici prirovnávali jej život k americkej speváčke Billy Holiday. História ukázala, že tieto dve dámy mali podobný osud.
 
 
Prenikavý, neustále vzrušený hlas, ktorý vždy znel, ako by šlo o život, to je základ úspechu Edith Piaf, napísala o nej hudobná kritika. A pokračovala prejav a šansóny v podaní Edith sú skutočným umením. Keď ju Louis Leplée uvádzal na scénu parížskeho kabaretu, dal jej prívlastok žabec - vrabčiak. Z tohto pomenovania sa postupne vznikol pseudonym Edith Piaf - "Parížsky vrabec". Svoje umenie si počas života neskrývala iba pre seba za rady do života aj rady spevácke jej mohli ďakovať viacerí francúzsku speváci, napríklad Yves Montand či Charles Aznavour.

 
Edith zomrela 11. októbra 1963. Zažila všetko - ulicu, veľkú slávu a znova ulicu. Diskografia najslávnejšej šansoniérky dvadsiateho storočia obsahuje viac ako stovku albumov a kompilácií.

(zdroj:dnes.sk)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára