😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

10. 2. 2018

Terakotová armáda



... náhodný objav!
 
Neďaleko mesta Xi'an (na svojom pozemku) kopal v roku 1974 roľník Yang Zhifa spolu s priateľmi a bratmi studňu. V niekoľkých metroch pod povrchom zeme narazili na niečo tvrdé a zistili, že ide o kamennú hlavu a nebola iba jedna! O náleze boli informovaní patriční úradníci a nálezcovia dostali odmenu : každý 30 jüanov čo je v dnešnom prepočte približne 1,50 € a vstup na vlastný pozemok im bol zakázaný!
Krátko potom prišla ohromujúca správa že na tomto pozemku sa našla hrobka cisára Qin Shi Huanga spolu s veľkou terakotovou armádou. Na miesto nastúpili početní historici a archeológovia.


Prvý Čínsky cisár" Qin Shi Huang (18.02.259 p.n.l) nastúpil na trón v roku 247 p.n.l., za prvého vládcu sa vyhlásil sám potom ako vojnami zjednotil šesť kráľovstiev. Krátko potom ako nastúpil na trón dal budovať svoje mauzóleum.
Zjednotil písmo, miery, váhy i peňažný systém, sedliakom daroval pôdu a nariadil platiť dane. Začal stavať Veľký čínsky múr, cesty a zavodňovacie kanály. Zomrel 10.09.210 p.n.l.
Mauzóleum Qin Shi Huanga budovalo pred 2 200 rokmi až 700 tisíc robotníkov z celej krajiny. Pracovali v malých prenosných dielničkach kde za 40 rokov vytvorili okolo 8 100 postáv : vojakov, generálov, nosičov vody, muzikantov, tanečníkov a zvierat, ktoré nie su rovnaké ale každá je iná. Rovnaké majú iba to že sú vytvorené z hliny.

 
Vojaci sú v životnej veľkosti, stoja plne ozbrojení na hlinenej podlahe skoro kilometer dlhej a ich rovnošaty boli farebné od červnej, modrej, ružovej po zlatú. Každý vojak má na sebe aj svoju vojenskú hodnosť a zbraň charakteristickú jeho bojovú jednotku. Bohužiaľ, všetky hlinené postavy po kontakte so svetlom stratili svoje farby a doslova v priebehu niekoľkých sekúnd bolo všetko sivé.
Okrem hlinených sôch sa tu našlo aj skoro 40 tisíc zbraní : mečov a dýk, vyrobených z bronzu, ktoré sa za 2 tisíc rokov nezmenili, nie su hrdzavé a lesknú sa akoby boli nedávno vyrobené. Rovnako ako postavy, aj zbrane nie su rovnaké ale každá je iná.
Smutný bol objav neďalekého masového hrobu nevoľníkov, ktorí boli po splnení si svojich povinností zavraždení...
Ešte donedávna sa myslelo že celý komplex tohoto úžasného mauzólea má priblžne 57 km², no ďalšie výskumy potvrdili že jeho plocha je asi 2x väčšia.
Medzi dôležité body tohoto komplexu patrí pahorok vysoký viac ako 50 metrov, je obkolesený podzemným múrom vysokým 14 metrov a ukrýva v sebe pyramídu s hrobovými komnatami.
Pravdepodobne z obavy aby sa odkopaním a následným stykom s denným svetlom nič nezničilo, bolo Čínskymi úradmi zakázané pahorok odkrývať. Viac ako pravdepodobne sa tu však ukrývajú pozostatky cisára Qin Shi Huanga. Naviac bolo zistené, že pahorok je chránený silnou "riekou" ortute - pôda na tomto mieste totiž vykazuje jej veľmi silnú koncentráciu. Odpočinok cisára je vraj pri vchode a v chodbách zabezpečený aj rozmiestnenými mechanickými kušami. Nuž čo, všetko sa dnes dá zistiť aj bez kopania ... 
Viac sa dozvieš tu: 

 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára