😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

17. 9. 2011

Upíri - postrach noci?


 


Správy a zmienky o upíroch zaznamenávame v rôznych častiach sveta už v najrannejších kultúrach v Perzii, Indii, či Babylone a v každom mieste sa obraz upíra prijíma ináč...

Býva to čarodejnica krížená vampírom, príšerný požierač mŕtvol Ghul, či strigy, ktoré sú len upírskou podobou čarodejníc. Upírstvo býva spojené s diablom, peklom, čiernou mágiou a čarodejníctvom. Viera v upírov - že ľudské bytosti po svojej smrti vysávajú krv zo svojich blížnych, bola najrozšírenejšia hlavne u Slovanov a na Balkánskom polostrove, v čechách mal napríklad takýto druh upíra svoje pôvodné meno "morous". V ľudovom podaní bol teda upír ten, ktorého za života napadol iný upír a tak sa musel živiť krvou svojich blízkych a bol pripravený o možnosť večného života v nebeskom kráľovstve. Po smrti musel každú noc opustiť svoj hrob, nájsť si svoju obeť a dovtedy jej mujsel vysávať krv, kým obeť nezomrela a nestala sa tak tiež upírom. Hlavnými znakmi upírov sú predĺžené špicaté zuby (nástroj útoku), mŕtvolne bledá a prepadnutá tvár a samozrejme obligátny rubáš. Naviac, upír vládne silou siedmych mužov. Pred upírmi sa dá chrániť kvetmi alebo hlavičkami cesnaku, posvätenou vodou a krížom. Podľa tradícií je možné zbaviť sa ho aj cirkevným rituálom a modlidbami. Ak sa však toto všetko minie účinku, pristupuje sa k drastickým likvidačným opatreniam. Prebodáva sa kolom srdce, usekne sa hlava, ktorá sa mu položí k nohám, prípadne sa všetko spáli. Tým je možné, že duša upíra je zachránená.
Upírstvo bolo často spojované s čiernou mágiou a s čarodejníctvom, v starých dobách sa tiež označovalo ako mágia mŕtvych a podľa povery rozšírenej v islame sa upírom stával čierny mág alebo čarodejnica, ktorí za života škodili ľuďom. Spojenie čarodejnica-upír sa objavuje v poverách viacerých národov. Samotné slovo "upír" vzniklo z tureckého "uber" - čarodejnica. Dôvodom všetkých povier je okrem prirodzených ľudských vlastností spojovať neznáme a záhadné s kúzlami a čarami tiež v dávnejších dobách rozšírené používanie ľudskej i zvieracej krvi v čiernej mágii a nápadná podoba príznakov učarovania s príznakmi upírieho útoku. V dejinách minulého storočia sa stretávame s niekoľkými slávnými prípadmi ľudí, ako boli napríklad "Dusseldorfská príšera" (Peter Kurten), "Hanoverský upír" (Fritz Haarman a John Haigh) alebo "Upír z Galoweku" (Stanislav Modzelewski, Tracey Wiggington, Costa de Andrade). Pretože pili ľudskú krv, boli často ozanačovaní za upírov. S výnimkou Johna Haigha išlo vždy o sadistických netvorov, ktorí okrem toho, že ľudskú krv pili, svoje obete kruto mučili. Zločinec Haigh si pitie krvi svojich obetí s najväčšou pravdepodobnosťou vymyslel v márnej snahe vymeniť popravu za doživotný pobyt vo väzení, či na psychiatrii. Známy masový vrah Theodor Robert Bundy sa zase sám prirovnal k upírovi, pretože mal vraj pocit, že zločiny mu dodávajú energiu. Podobné prípady besnenia sexuálnych deviantov prebiehalo samozrejme i v dobách starších, čo boli len ďalšie impulzy k formovaniu mýtických predstáv a nemrtvých. V uvedených prípadoch sa jedná o vympirizmus, však v psychiatrickom zmysle, ale rozhodne sa nejedná o živých-mŕtvych. Však aj v dnešnej dobe existuje malé množstvo ľudí, ktorí sa stále považujú za upírov. Pijú ľudskú krv - väčšinou od dobrovoľných darcov, pretože k tomu majú akési nutkanie a potrebu. Noc je im milšia ako deň a preberajú niektoré znaky folklórneho alebo filmového upíra. Známy je napríklad prípad muža z USA, ktorý ako zamestnanec transfúznej stanice ukradol desiatky litrov krvi pre svoju potrebu. Zdokumentovaných správ o konkrétnych prípadoch je pomerne značné množstvo a dosť ich bolo popísaných v literatúre, či sfilmovaných. Stačí pripemúť iba známeho Draculu, o ktorom sa popísalo veľa kníh, natočilo veľa filmov a videli sme aj nádherný muzikál. Ľudia, z ktorých sa po smri stali upíri, v noci vyliezali zo svojich hrobov, lietali za svojimi obeťami ktorým sali krv až kým ich nezbavili života a z nich sa potom stali ďalší upíri, sú teda výmysel, fikcia, fantázia. (Ísť ale v noci za splnu na prechádzku moc neodporúčam, kto vie, čo sa môže prihodiť...)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára