Historici dali dohromady prehľad filmov, ktoré podľa nich najviac klamú!...
- Historické filmy nám ponúkajú atraktívne spracovanú skutočnosť, ktorá sa ale s realitou veľmi často rozchádza. Tak napríklad:
- Film: Cesta bojovníka (Pathfinder, 2007) - Helmy s rohami? Nezmysel!
- Príbeh : V helmách so strašidelnými rohmi sa ako prízraky vrhali v bitke na svojich nepriateľov. Išla z nich taká hrôza, že nepriatelia utekali už pred bojom. Vo filme Cesta bojovníka sa Vikingovia vylodili v Severnej Amerike. Na odpor sa im postavil novozélandský herec s trochu česky znejúcim menom, Karl Urban.
- Skutočnosť: Neexistuje jediný vedecký dôkaz, že by Vikingovia bojovali v prilbách s rohami. Taká je vyobrazená iba na jednom gobelíne, ktorý znázorňuje náboženský obrad. Ako teda k omylu došlo? Je dielom fantázie spisovateľov, ktorí si severských nájazdníkov upravovali podľa svojich predstáv...
- Film: Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) - Butch Cassidy v skutočnosti prestrelku prežil!
- Príbeh: Písal sa 6. november roku 1908 a bolívijská armáda zastrelila v mestečku San Vincente dvoch slávnych bankových lupičov. Butch Cassidy (†42) a Sundance Kid (†41) úspešne lúpili v USA, ale potom ich muži zákona prinútili utiecť do Južnej Ameriky. Nakoniec ich osud zaviedol do Bolívie, kde zomreli v daždi guliek bolívijských vojakov. Vďaka hercom Paulovi Newmanovi a Robertovi Redfordovi pozná ich príbeh celý svet.
- Skutočnosť: Americký zberateľ Brent Ashworth získal rukopis knihy ktorú napísal Butch Cassidy - ale až v roku 1934! Prestrelku teda prežil a vrátil sa do Spojených štátov. Tu pracoval ako mechanik pod menom William Phillips, oženil sa a zomrel v roku 1937 ako 71 ročný. V jeho knihe sú fakty, ktoré mohol poznať iba skutočný Butch a on sám sa k tomu, že je slávny pištoľník, priznal hneď niekoľkým známym. Navyše prvý úradný záznam o Phillipsovi pochádza až z roku 1908, keď mal umrieť Butch...
- Seriál: Marco Polo (1982) - Do Orientu vôbec nedoplával!
- Príbeh: V rokoch 1271 až 1295 podnikol veľkú cestu po Ázii a získal si aj priazeň veľkého mongolského chána Kublaja, ktorý v tej dobe vládol Číne. V rokoch 1298 až 1299 bol väznený po zajatí v námornej bitke a vtedy nadiktoval spoluväzňovi svoje pamäti, ktoré sa preslávili pod názvom Milion. V televíznom seriáli si cestovateľa zahral Američan Kenneth Marshall.
- Skutočnosť: Podľa skupiny talianskych vedcov Marco Polo v Číne nikdy nebol! Dostal sa iba k pobrežiu Čierneho mora a tam pozbieral desiatky príbehov od perzkých kupcov, ktorí sa na východ naozaj dostali. Z nich potom spísal svoju slávnu knihu. Bol teda Marco Polo podvodník? Vedci tvrdia, že v diele je príliš veľa historických nepresností, ktorých by sa človek, ktorý bol na chánovom dvore, nemohol nikdy dopustiť...
- Filmy: Alamo (1960), Pevnosť Alamo (2004) - Boj trval iba 20 minút!
- Príbeh: Celé dva týždne, od 23. februára do 6. marca 1836, odolávala posádka texaskej pevnosti Alamo s 260 mužmi náporu 2400 vojakov mexickej armády. Nakoniec väčšina obrancov padla a pevnosť bola dobitá. Zabitý bol aj zálesák Davy Crockett, ktorý pomáhal obrancom. Vo filmových verziách hrdinskej obrany Alama hrali Crocketta v roku 1960 John Wayne a v roku 2004 Billy Bob Thornton.
- Skutočnosť: Podľa historika Phillipa Tuckera padla pevnosť Alamo za 20 minút a väčšina Američanov bola zabitá na úteku. Crockett padol do zajatia a bol popravený. Toto tvrdenie vyvolalo v USA pohoršenie a John Wayne sa asi obracia v hrobe...
- Film: Bitka pri Thermopyle (300, 2006) - Sparťanov bolo viac ako 4300!
- Príbeh: September roku 480 pred Kristom. Tristo statočných Sparťanov pod velením kráľa Leonida obsadilo grécky priesmyk Thermopyle a po tri dni sa im darilo odrážať najmenej stotisícovú armádu perzkého kráľa Xerxa. Zradca potom ukázal Peržanom cestu do jej tyla a všetci do jedného hrdinsky padli. Vo filme si Leonida zahral škótsky herec Gerard Butler (41).
- Skutočnosť: Gréci mali k dispozícii 4300 mužov, podľa niektorých historikov dokonca až 11 tisíc! A miesto 300 ich padlo tisíc, možno až 4000. Peržanov zahynulo vyše 20 000.
- zdroj
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára