- V roku 2010 sa najrozsiahlejšie v modernej histórii topil ľadový štít v Grónsku, čo sa považuje za dôležitý faktor budúceho stúpania hladín morí a oceánov.
- Obdobie topenia tam vlani v niektorých oblastiach trvalo až o 50 dní dlhšie. V časopise Environmental Research Letters to oznámil Marco Tedesco z Mestskej univerzity v New Yorku (štát New York, USA) so siedmimi kolegami."Toto posledné obdobie topenia bolo výnimočné, lebo sa začalo už koncom apríla a skončilo sa veľmi neskoro v polovici septembra," povedal Marco Tedesco. Jeho tím analyzoval jednak vlastné terénne merania na povrchu grónskeho ľadového štítu, jednak satelitné pozorovania, ako aj výsledky počítačového modelovania. Výskum podporila Národná vedecká nadácia USA, NASA a Svetový fond pred ochranu prírody (WWF).
- Vedci zistili, že v lete 2010 sa priemerná teplota na grónskom ľadovom štíte pohybovala podľa regiónu až tri stupne Celzia nad dlhodobou hodnotou. Súčasne menej snežilo.
- V hlavnom meste Grónska (má štatút autonómnej krajiny v zväzku Dánskeho kráľovstva) Nuuk zaznamenali najteplejšiu jar a najteplejšie leto od začiatku meraní v roku 1873.
- K mimoriadne rozsiahlemu topeniu prispel fakt, že ľad sa obnažil skôr a zostal tak dlhšie ako v predchádzajúcich rokoch. "Holý ľad je oveľa tmavší ako sneh a pohlcuje viac slnečného žiarenia. Celý proces ešte posilňujú jazerá vznikajúce topením na povrchu ľadového štítu, ukladanie prachu a sadzí na ľade a tiež vzájomné pôsobenie vody z topenia s tečením ľadovcov k oceánu," vysvetlil Marco Tedesco.
- (zdroj: adam.cas.sk,TASR)
😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉
23. 2. 2011
Kedy nastane potopa sveta?
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára