- Rozprestiera sa medzi západnými svahmi Malých Karpát a južnou časťou Záhorskej nížiny, na západe hraničí s riekou Morava. Medzi susedné obce patrí Marianka, Borinka, Záhorská Bystrica, Zohor a Lozorno, na juhovýchode susedí s bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves.
- Časti obce Stupava si dodnes zachovali svoje tradičné mená: Dzílečky, Kremenice, Kopce, Noviny, Malé grunty, Sedličky, Záhradky, Záhumenice, Písky, Hajpród, Nová hora, Dolná hora, Grefty, Trenky, Lingráby, Lintávy a i. V 19. storočí sa používali tri pomenovania mesta - slovenské : Stupava, maďarské : Stomfa a nemecké : Stampfen (čítaj Štamfen). Symbolmi mesta je: erb, pečať, zástava mesta, insígnie primátora mesta a štandarda primátora mesta. Záhorská nížina je osídlená od doby bronzovej, čo dokazujú nálezy 5 žiarových hrobov z roku 1932, v ktorých boli uložené polospálené ľudské kosti so zachovalým bronzovým náramkom a kúskom bronzovej náušnice.
- Prvým etnicky známym obyvateľstvom Záhorskej nížiny boli Kelti, čo dokazuje nález keltských mincí. Pozoruhodná 2,62 g ťažká zlatá minca s priemerom 12 mm je uložená, podobne ako ďalšie keltské mice typu Biatce v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
- V Stupave nájdeme aj pamätihodnosti ako je stupavský kaštieľ, kostol sv. Štefana, kostol sv. Šebastiána, židovskú sinagógu, stĺp hanby a rímsku vojenskú stanicu. V blízkosti sa nachádza aj známa zrúcanina hradu Pajštún.
- Priamo v Stupave sa nachádza aj zámocký (Stupavský) park, ktorí tvorí súčasť s okolitými lesmi. Vybudovali ho poslední majitelia kaštieľa Károlyiovci v štýle anglických záhrad. Časť parku využíva Domov dôchodcov, ktorý je umiestnený v kaštieli, na východnej strane parku sa nachádza rybník a severnú časť tvorí gaštanová aleja, futbalové ihrisko s atletickou dráhou a plochami pre loptové hry. Súčasťou parku je aj pagaštanová aleja, ktorou sa prechádza do Obory a Malých Karpát. Pôvodne bol v parku umiestnený aj grófsky pivovar, mlyn a niekoľko rybníkov. V súčasnosti sa park udržiava a obnovuje.
- Významné osobnosti Stpavy : Ferdiš Kostka-keramikár, Rudo Moric-spisovateľ, Jozef Kostka-národný umelec a mnohí ďalší.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára