😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

27. 10. 2010

Plicní emfyzém



 

Rozedma plic znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest distálně od terminálních bronchiolů.
Emfyzém je charakterizován úbytkem plicní tkáně a  je klasifikován podle toho, jakou část dýchacích cest postihuje. Rozeznávají se čtyři typy emfyzému:
Centroacinózní emfyzém: Postihuje centrální úsek respiračního bronchiolu, plicní sklípky zůstávají nepostiženy. Tento typ emfyzému je typicky spjatý s kouřením. Často bývá spojený s chronickou bronchitidou a spolu se nazývají chronická obstrukční plicní nemoc.
Panacinární emfyzém: Postihuje jak bronchiolus tak plicní sklípky. Typicky se vyskytuje u pacientů s chyběním enzymu alfa-1-antitrypsin.
Distální acinární emfyzém: Postihuje převážně plicní sklípky. Může zasahovat až pod poplicnici jako emfyzematózní bula. Jejím prasknutím vznikne spontánní pneumotorax.
Nepravidelný emfyzém: Plíce jsou postiženy nepravidelně. Je asociován s jizvením, kdy jizva retrahuje (vtahuje) okolní plicní tkáň.
Příčiny:
Existují dvě hypotézy pro vznik emfyzému. Za jednu příčinu se považuje nerovnováha mezi proteázami (enzymy štěpící proteiny) a anti-proteázami (jejich přirození inhibitory). I ve zdravých plicích jsou bílé krvinky, které fungují jako obrana plic před různými vdechnutými patogeny. Tyto bílé krvinky (neutrofily a makrofágy) vypouštějí jako obraný působek enzymy - proteázy. Aby ale nedošlo k postižení plicní tkáně, funguje v těle systém jiných enzymů - anti-proteáz, který je s těmito proteázami v rovnováze.
Jedna z těchto antiproteáz je i enzym alfa-1-antitrypsin. U některých jedinců se vyskytuje vrozený deficit tohoto enzymu. V plicích tedy převažují proteázy nad antiproteázami a poškozují tak plicní tkáň.
Druhá příčina je prokazatelně kouření. Při kouření vzniká trvale mírný zánět v plicích, takže bílé krvinky se zde akumulují. Dále při kouření vznikají volné kyslíkové radikály, která také poškozují plicní tkáň.
Příznaky:
Dušnost. Potíže s vydechováním. Jedincům se při vydechování zužují dýchací cesty, a tudíž mají pocit, že nemůžou vydechnout. Hrozí riziko rozvoje plicní hypertenze a pravostranné srdeční selhání.
 
Rady a odporúčania:
Okamžite prestaňte fajčiť - lekár vám určite povedal, že už nikdy nesmiete fajčiť, na takéto rozhodnutie nie je nikdy neskoro. Postup choroby sa spomalí dokonca aj vtedy, ak skoncujete s cigaretami po päťdesiatke.
Pasívne fajčenie - vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu, pretože je rovnako škodlivé ako cigarety.
Vyhýbajte sa alergénom - snažte sa vyhýbať alergickým látkam, alergici postihnutí dysfunkciu dýchacích ciest v ojedinelých prípadoch ochorejú dodatočne aj na pľúcny emfyzém.
Aktívny prístup: rozdutie pľúc sa nedá liečiť domácimi metódami, ale každý pacient môže zlepšiť výkonnosť dýchania, lepšie využívať dýchacie svaly a šetriť sa tak pred nadmernou námahou. Môžete si napríklad lepšie zorganizovať prostredie vlastného bytu, aby ste pri bežných činnostiach namiesto desiatich korkov mohli urobiť len päť. 
Telesné cvičenie : odborníci jednoznačne tvrdia, že pre osoby trpiace na rozdutie pľúc je mimoriadne dôležité pravidelné cvičenie.
Jedzte málo a často, s postupom choroby sa pľúca zväčšujú, rozťahujú sa a následne sa napĺňajú vzduchom - zväčšené pľúca stláčajú bránicu, ktorá vzápätí tlačí na žalúdok. Preto je výhodnejšie jesť šesť malých jedál denne namiesto troch veľkých. Prospeje vám aj jedálny lístok, ktorý organizmu dodá veľa kalórií v malom objeme, napríklad vo forme pokrmov bohatých na bielkoviny, pri trávení totiž stúpa spotreba kyslíka, ktorého má chorý organizmus nedostatok.
Kontrolujte si hmotnosť - dôležitá je aj správna telesná hmotnosť - prebytočné kilogramy totiž vyžadujú väčší výdaj energie a čím väčšmi sa blížite k hmotnostnej norme, tým lepšie je to pre vaše pľúca. Pri postupujúcom emfyzéme pacienti veľmi chudnú, väčšia námaha pri dýchaní zvyšuje spotrebu energie. Vtedy treba vedome doplniť príjem kalórií, napríklad v podobe vysokokalorických pokrmov.
Pomôžte pľúcam, upravte si dýchacie návyky a dajte si do poriadku dýchanie. Osoby s postupujúcim rozdutím pľúc charakterizuje chaotický spôsob dýchania dokonca aj pri odpočinku, hlboké nádychy prevažujú and plytkými. Úprava dýchacieho režimu prináša aspoň dočasné zlepšenie.
Dýchanie bránicou - ide o najproduktívnejší spôsob dýchania - u dojčiat je to prirodzené. Ak neviete s istotou, či dýchate bránicou, alebo hrudníkom, spravte si jednoduchý test : ľahnite si na chrbát, položte si na brucho veľkú knihu a pozorujte, ako sa pohybuje v rytme dýchania.
Starajte sa o pružnosť svalov dýchacích ciest. Dýchacím svalom dodáte silu, keď budete pomaly vdychovať vzduch zovretými perami - cvičenie praktizujte denne dlhšie ako polhodinu, výdych musí trvať dvakrát dlhšie než nádych.
V lekárňach predávajú špeciálne zariadenie, trubičku z umelého materiálu, vybavenú na jednom konci prstencom - otáčaním prstenca môžete zmeniť veľkosť otvoru trubičky. Dýchacie cvičenia sa začínajú od maximálneho otvoru pri hlbokom nádychu a plnom výdychu, po zvládnutí dýchania na jednom nastavení sa prstenec upraví na menší otvor.
Vitamín C a E : dvakrát denne užívať najmenej 250 mg vitamínu C a 800 jednotiek vitamínu E, o užívaní takýchto veľkých dávok vitamínu E sa však musíte poradiť s ošetrujúcim lekárom.
Zmierte sa s chorobou, život s rozdutím pľúc už nikdy nebude taký ako pred ochorením a nezostáva vám nič iné, len prijať túto skutočnosť a zaujať k nej zmierlivý postoj. Váš každodenný život bude ťažší, ale nakoniec zistíte, že pri troške vôle sa komplikácie dajú zmierniť.
Nezabúdajte na odpočinok, napätie a obava, ktoré sprevádzajú chorobu, dávajú do pohybu obranné fyziologické mechanizmy zhoršujúce pacientov zdravotný stav, však stres aj fyziologické reakcie sa dajú zvládnuť.
Myslite na prítomnosť, sústreďte sa na súčasné problémy, pretože čas nevrátite späť a príčiny choroby neodstránite. Nepovažujte rozdutie pľúc za ťažký a nevyliečiteľný stav, radšej si opakujte, že máte chorobu pod kontrolou - to je jeden z realistických "malých cieľov", ku ktorým by ste mali smerovať.
Koordinácia výdychu - odborníci na pľúcne choroby radia, aby ste sa počas každej činnosti sústredili na výdych vzduchu: ten má prechádzať cez zovreté pery ako pri pískaní. Výdych by mal nastať vo chvíli odpočinku, rovnako postupujte pri výstupe po schodoch - každý nasledujúci schod by ste mali zdolať pri výdychu so zovretými perami a počas prestávky nabrať dych.
Opatrne so sprejmi! Do pľúc sa nesmie dostať žiadna cudzorodá látka, takže na úpravu vlasov používajte tekuté preparáty, ako je napríklad gél. Dezodorant v spreji vymeňte za guľôčkový alebo tuhý, nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky v aerosólovom balení.
Pohodlný odev - dôležité je aj oblečenie - ide o to, aby odev nebránil pohybom hrudníka a brucha, ženy by mali namiesto klasických podprseniek s kosticami nosiť košieľky, prípadne nenosiť podprsenku vôbec.
Eukalyptový olej v oblasti hrudníka pomáha znižovať príznaky emfyzému - teda hrudníkového preťaženia. Dva-tri strúčiky cesnaku ráno na prázdny žalúdok pomáha pri skvapaľňovaní hlienu a tak k zníženiu emfyzému. Treba do jedálničku zaradiť zeleninové a ovocné šťavy a pravidelne absolvovať ľahké prechádzky na čerstvom vzduchu.
Liečba - pozostáva z niekoľkých skupín možností a to : bronchodilatanciá (najmä inhalátory), protizápalové lieky, antibiotiká a expentoranciá.
(zdroj:zdravazona.com, skriptar.cz,medinfo.sk)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára