😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

11. 10. 2010

Kométa Hartley




 
Kométa bola viditeľná 20.10.2010 aj voľným okom a delilo ju od nás "len" 18 mil. kilometrov.
Ide o kométu Hartley, ktorá je v astronomickej obci známa pod označením 103P/Hartley 2. "Obdobie pre jej optimálne pozorovanie aj voľným okom sa odhadlo na čas približne od 1.10. 2010 do polovice novembra 2010," informoval Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách. 
V tomto období kométa postupne prechádzala súhvezdiami Kasiopea, Perzeus, Povozník, Blíženci a Jednorožec. Prelet okolo dvojitej hviezdokopy v Perzeovi v noci 8. 10.2010 bolo možé aj odfotografovať.
Zem kométa minula rýchlosťou okolo 12 kilometrov za sekundu. O dva dni neskôr dosiahla kométa podľa výpočtov maximálnu jasnosť 4,5 magnitúdy. Koncom októbra prekonala kométa minimálnu vzdialenosť od Slnka 1,06 AU, čo predstavuje približne 160 mil. kilometrov. Potom už  jasnosť kométy postupne klesala a na jej pozorovanie boli potrebné už len väčšie ďalekohľady.
 
Kométu Hartley objavil Malcolm Hartley v marci 1986 pomocou ďalekohľadu U.K. Schmidt Telescope Unit, ktorý je umiestnený na jednom z observatórií v pohorí Siding Spring v západnej Austrálii. Vďaka svojej terajšej dráhe patrí kométa do tzv. Jupiterovej rodiny komét, ktoré sa vyznačujú tým, že ich obežné doby okolo Slnka sú pomerne krátke. Táto kométa obehne okolo Slnka za necelých 6,5 roka. A práve rok 2010 bol rokom, kedy sa kométa dostala nielen najbližšie k Slnku, ale aj k Zemi. 
Jadro kométy je veľké asi 1,2 kilometra a odráža približne 3 % dopadajúceho slnečného svetla. Samotné jadro má hmotnosť takmer 300 miliónov ton. K tejto kométe mierila sonda Epoxi. ktorej úlohou bolo jej pozorovanie.
Najtesnejší prelet sondy okolo jadra kométy sa očakával 4. novembra 2010 vo vzdialenosti asi 700 kilometrov.
(zdroj:adam.cas.sk, SITA)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára