Na obrázku je objekt, ktorý by mal byť štvrtou planétou vzdialeného hviezdneho systému, vzdialený 20,3 svetelných rokov os nás. Ak sa vám zdá, že grafická vizualizácia novoobjavenej planéty sa nápadne ponáša na našu Zem, je to preto, lebo sa na ňu naozaj podobá.
Gliese je červená trpasličia hviezda. Vesmírna loď by sa k nej vedela pohybujúc sa rýchlosťou svetla dostať za 20 rokov, čo nie je až tak veľa. Okolo nej astronómovia objavili doteraz päť planét. Niektoré boli príliš blízko hviezdy, čo z nich robili "príliš horúce" pre známe formy života. Ďalšie boli príliš vzdialené a teda príliš chladné. Avšak teraz vedci objavili šiestu planétu, ktorá sa nachádza práve v "obývateľnej" zóne, teda na mieste, kde sú priaznivé podmienky pre život. Planéta je štvrtá najvzdialenejšia od svojej materskej hviezdy a nesie názov Gliese 832c.
Ak sú objavy a predpoklady odborníkov z University of California Santa Cruz a Carnegie Institution of Washington správne, mala by byť táto planéta obývateľná. To však ešte neznamená, že môžeme naskákať do vesmírnej lode a vybrať sa osídľovať sľubné územia! Objavy len podopierajú domnienky, že by na planéte mohol byť udržateľný život, kvapalná voda a atmosféra.
Gliese je 3 až 4 krát taká hmotná ako naša Zem, pričom svoju materskú hviezdu obehne za 37 dní. Podľa dát, ktoré získala spektometer HIRES (teleskop s vysokým rozlíšením), je druhá Zem skalnatá planéta s pevným povrchom a dostatočnou gravitáciou na udržanie si atmosféry.
Aj tak vedci trvajú na tom, že objavenie istých foriem života na Gliese je viac-menej idealistickým scenárom.
- (zdroj:adam.cas.sk)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára