😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

5. 8. 2010

Benátky 1

 
 

Venezia, Venezsia ...
Severotaliansky región Benátsko leží v močaristej Benátskej lagúne na severe Jadranského mora, rozprestiera sa pozdĺž pobrežia medzi ústím rieky Pád a Piava. Súostrovie má 7 štvorcových kilometrov, však celková rozloha je omnoho väčšia, pretože sem patria aj ostrovy Burano, Murano, Torcello, Lido a Pellestrina.V hlavnom meste Benátky žije viac ako 1 a pol milióna obyvateľov v šiestich mestských štvrtiach nazývaných sestieri : Cannaregio, Castello, Dorsoduro, San Marco, San Polo a Santa Crose.
Najdominantnejšou časťou Benátok je Námestie svätého Marka s prekrásnou Bazilikou sv. Marka, ktoré sú aj najviac navštevovaným miestom. Bohužiaľ, stav budov v meste je žalostný, viac ako polovica domov nemá sociálne zariadenia, naviac, základy budov si vyžadujú rozsiahlu a finančne nákladné rekonštrukcie. Hotely sú tu síce drahé, no neposkytujú také pohodlie, ako by mali. Obyvateľstvo Benátok stárne, mladí sa sťahujú preč do moderných oblastí...
Dejiny Benátok sa začínajú v polovici 5 storočia, kedy sa na neobývané ostrovy uchýlili obyvatelia z pevniny pred obavami z nájazdov Hunov. Tu založili niekoľko osád, ktoré sa v roku 697 spojili do Benátskeho námorného zväzku, vymanili sa spod vplyvu Byzancie a od 8 storočia sa stali nezávislou republikou. Výhodná poloha mesta dopomohla k získaniu významného postavenia v obchode s Orientom, čo bol najdôležitý zdroj prosperity Benátok.
Veľké sebavedomie získali Benátky v roku 829, kedy boli slávnostne privezené relikvie evanjelistu svätého Marka - ulúpené v Alexandrii. Tento svätec sa stal tak patrónom republiky, nahradil predošlého patróna sv. Theodoréta, ktorého socha je na stĺpe pred dóžacím palácom. Symbol sv. Marka je okrídlený lev - erb mesta a tiež aj chrám, postavený pre uloženie jeho pozostatkov. Prudký hospodársky rozkvet Benátok bol v 10-11 storočí spojený aj s ich územnou expanziou, najskôr obsadili ostrovy Jadranského mora a pobrežie Dalmácie, v roku 1204 dobyli Konštantinopol čím získali ďalšie územia na Balkáne a prakticky všetky ostrovy východného Stredomoria. V roku 1381 sa skončili aj dlhodobé spory s Janovovm, ktorý bol ich nebezpečný obchodný súper - víťazstvom v boji pri Chioggie. Najväčšiu moc dosiahla republika v 15 storočí, kedy svoje boje sústredila na taliansku pevninu - v tomto období vznikli aj prekrásne stavby v štýle jedinečnej benátskej gotiky s množstvom hodnotných umeleckých diel.
Však s prenikaním Turkov a objavením Ameriky stratili Benátky svoje výsadné postavenie a postupne začali upadať. V roku 1797 stratili svoju samostatnosť, stali sa súčasťou rôznych štátnych celkov až nakoniec v roku 1866 boli pripojené k Talianskemu kráľovstvu.
(zdroj:wikipedia.org-upravené)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára