Najdokonalejšia stavba antického umenia je i dnes imponujúcim objektom. Po porážke perzských vojsk sa hrdé Atény stali centrom vzdelanosti a umenia vtedajšieho Grécka. Štátna pokladnica bola plná príspevkov od spojencov. Vtedy Perikles vydal príkaz na veľmi nákladný projekt.
Išlo o prestavbu pôvodného dreveného chrámu bohyne Athény Parthenos - ochrankyne mesta. Stavba sa začala v 5.stor. pred n. l. . Chrám mal dĺžku 69,5 metrov a bol široký 30,5 metra. Obyčajne boli grécke chrámy postavené s pravouhlým pôdorysom. Na východnej strane sa nachádzali sochy ochranného božstva s obetnými oltármi. Veľké chrámy ako Parthenón boli obklopené stĺporadím, ktoré podopieralo drevenú strechu chrámu.
Okolo Parthenónu bolo 46 mramorových stĺpov postavených v dórskom slohu. Každý stĺp bol kanelovaný ( tzn. opatrený pozdĺžnymi ryhami ). Architekt Iktínos bol majstrom perspektívy. Hoci chrám vyzerá jednoducho, každý schod i každá ryha má svoje určenie a je presne prepočítaná, aby pôsobila mohutne a elegantne pri pohľade zdola nahor. Grécke chrámy neboli akoby sa mohlo zdať dnes, pôvodne čisto mramorovej farby. Mramor bol natretý zlatom alebo červenými farbami. Dnes sfarbeniu chrámu neprospieva aténsky smog.
Vo vnútornej časti sa nachádzala monumentálna socha bohyne Athény zo zlata a slonoviny . Chrám zároveň slúžil aj ako galéria. Boli v ňom umiestnené sochy a diela vtedajších umelcov.
Nad vonkajším stĺporadím sa vo vlyse striedali triglyfy, kamenné bloky s tromi zvislými žliabkami a metopy, výplňové dosky s reliéfmi. Nad trojuholníkovým štítom prečnieva akroterion v tvare kvetu s dvoma mramorovými sfingami po stranách. Plocha štítu je spestrená sochárskou výzdobou. Sochy z Parthenónu vzbudzovali rovnaký záujem v minulosti ako dnes. Plutarchos povedal: " Tieto diela sú o to obdivuhodnejšie, že vznikli v takom krátkom čase pre dlhé veky. Už v čase svojho zrodu vynikali krásou, ktorá vyvoláva dojem starobylosti, a predsa ostávajú svieže a mladé ." Väčšina nádherných sôch a reliéfov sa bohužiaľ nenachádza v Grécku. Odniesli ich bádatelia. Dnes sa nachádzajú v Európskych múzeách, najmä v Londýne.
Parthenón bol v minulosti využívaný ako grécky kostol, ako rímsky katolícky kostol a dokonca aj ako mešita. V roku 1687 použila turecká armáda chrám ako sklad pušného prachu. Silne ho poškodil výbuch pri útoku benátskych obliehateľov.
V 19. stor. bol chrám čiastočne zrekonštruovaný. Aj napriek tomu, že z Parthenónu bolo veľa umeleckých diel odnesených, i dnes pri pohľade na toto stavebné dielo cítime rešpekt a úctu k jeho staviteľom.
(zdroj:tahaky-referaty.sk)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára