😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

17. 8. 2009

Dažďové pralesy

 
 

 
Nájdeme ich v oblasti Amazonky v Južnej Amerike, v oblasti Guinei a Konga v Afrike, na ostrovoch Indo-malajskej oblasti, v oblasti horských hrebeňov Západnej Indie, a tiež v oblasti ostrovov v Tichom oceáne a na Madagaskare.
Dažďové pralesy zaberajú plochu 10 000 000 miliónov km 2, no v porovnaní s minulosťou je väčšina už vyrúbaná a odlesnená. Najväčší dažďový prales je Amazonský, ktorý má rozlohou 6 miliónov km 2. Teplé vlhké prostredie ponúka výborné podmienky pre rast rastlín a život živočíchov. Za rok tu napadne v prepočte okolo 3 000 -12 000 mm zrážok na meter štvorcový. Teplota sa tu pohybuje okolo 24-30°C.

Prevládajú tu východné pasáty, alebo monzúny. Vzduch je tu stále vlhký a teplý a preto umožňuje rýchly chemický rozklad, hnitie organických látok a hlboké zvetrávanie hornín. Preto sú tieto kraje význačné svojimi vrstvami červenej pôdy. Rastlinstvo je v pralese budované v 3 poschodiach: Horná vrstva dorastá do výšky 50-60 m. Stredná vrstva siaha do výšky 25-50. Dolná vrstva siaha do výšky 10-15 metrov. Prales ukrýva množstvo rastlín s liečivými účinkami. Je to napr.
Lapacho, z ktorej odvar z vnútornej kôry používame na liečbu rakoviny. Dažďový prales neskrýva len liečivé rastliny, ale aj mnohé iné. Známe sú napr. Ficus, Monstera či Vanila, alebo Bignoniaceae.
Živočíšstvo tiež nie je pozadu. Nachádzajú sa tu mnohé známe i menej známe živočíchy. Poznáme leňocha dvojprstého, ktorý žije v amazonskom pralese, alebo žabu Listárku Červenookú, ktorá žije v stredoamerickom pralese.
V pralesoch tiež žije mnoho plazov, hmyzu a veľa hmyzožravcov ako napr. mravcožrút. Nájdeme tu aj mnoho druhov opíc. Sú to napríklad orangutany, šimpanzy, gorily, alebo gibony. Je tu tiež veľa druhov veľhadov, ako napríklad pytón, alebo anakonda. Prírodu krásne dotvára pestrofarebné vtáctvo - žijú tu napríklad papagáje.
V tropických dažďových pralesoch žije asi polovica všetkých rastlinných a živočíšnych druhov na Zemi. Ničenie tropických dažďových pralesov pripraví o život nielen tisíce druhov zvierat, ale má vplyv i na klímu Zeme. Jej zmena môže mať ďalekosiahle dôsledky pre celé ľudstvo.Preto je potrebné zachrániť dažďové pralesy pre ďalšie generácie. Jednou z možností ako pomôcť pralesom je dať tunajším domorodcom šancu sa uživiť inak, ako rúbaním lesa a jeho premenou na ornú pôdu. Vyžaduje si to však podporu všetkých štátov a ľudí sveta.
 


(zdroj:referaty.sk)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára