Srší z nich strach a rešpekt!
Jedni sú obávanými predátormi zvieracej ríše, iným sme, naopak, doteraz veľkú pozornosť nevenovali. Dnes už poznáme aj ich druhú, milosrdnú stránku. Spolu s lekármi nás zachraňujú pred desivými chorobami.
V krvi tohto obávaného zabijaka sú bielkoviny, z ktorých sa dajú vyrobiť nové účinné antibiotiká. Zabrať by mali najmä pri rôznych druhoch kvasinkových infekcií súvisiacich s AIDS i samotným vírusom HIV. Veľké nádeje vedci vkladajú do piluliek a krémov z krvi aligátora. Hojivý účinok očakávajú pri vážnych popáleninách a cukrovkových vredoch.
Žralok - vylieči aj zlatú žilu
Dravce morí sa už dávno považujú za najzdravšie zvieratá. Olej zo žraločej pečene posilňuje našu obranyschopnosť. Obsahuje špecifické živiny alkyglycerily, účinné proti infekciám a vraj pomáhajú aj pri zhubných nádoroch, pri rádioterapii a chemoterapii. Výťažok zo žraločej chrupavky je zase účinný pri chorobnej tvorbe krvných ciev, zápaloch kostí a kĺbov, reumatických bolestiach a zlatej žile.
Škorpión - vystopuje rakovinu
Dokáže nielen smrteľne uštipnúť, ale aj zatočiť s rakovinou! Látka chlorotoxín v jede škorpióna môže oveľa úspešnejšie liečiť viaceré druhy nádorov, najmä na mozgu, ako bežná chirurgia. Dokáže totiž presne rozpoznať rakovinové bunky. Aby bolo "vyhľadávanie" buniek ešte detailnejšie, zlúčia vedci látku so svetielkujúcim farbivom. To potom pomocou infračerveného svetla signalizuje ich ešte väčšie množstvo.
Ťava - vitamínová bomba
V Indii je novinkou zmrzlina z ťavieho mlieka. To obsahuje trikrát viac vitamínu C ako kravské mlieko. Okrem toho má málo kalórií, čím udržiava nižšiu hladinu cukru v krvi. Nášmu telu pomáha aj vďaka štedrosti na železo, vápnik a nenasýtené kyseliny. V krajinách Perzského zálivu a Afriky sa vraj už predáva ťavie mlieko ako dietetický prípravok.
Žaba - nádej pre cukrovkárov
Žaba (pseudis paradoxa) z južnej Ameriky budú oslavovať zase diabetici. Zo svojej kože totiž vylučuje látku, ktorá ju ochraňuje pred infekciami. Molekula pseudin-2 dokonca stimuluje uvoľňovanie inzulínu, čiže hormónu, ktorého majú práve diabetici málo.
Medveď: Dôvodom lovu medveďov je pre zmenu žlčník. Západní lekári ho využívajú na rozpúšťanie žlčníkových kameňov.
Nosorožec: V Ázií ich najmä vďaka čínskej medicíne takmer vyhubili. Prášok z rohu nosorožca sa považuje za vynikajúci liek proti horúčke. Svoje zázračné účinky má potvrdzovať aj pri preberaní chorých z delíria či kómy. V Číne spracujú každý rok až 800 kilogramov nosorožích rohov!
Tiger: Ešte horšie je na tom tiger, ktorého dokážu rozobrať do poslednej kostičky. Zuby liečia astmu a besnotu, oči, epilepsiu, chvost pomáha proti kožným chorobám, kosti potláčajú reumu a mäso ničí pálenie záhy a maláriu.
Mravce: postrach žltačky? Ako hostia na vašom pikniku sú nepríjemné, no čoskoro sa môžu stať vítanými v medicínskych laboratóriách. Čínski chemici totiž našli v niektorých druhoch mravcov látku, ktorá by mala zaveliť do boja s artritídou, hepatitídou a ďalšími chorobami. V Číne sú mravce navyše stáročia vyhľadávanou ingredienciou do jedál a nápojov.
(zdroj: pluska.sk)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára