Tieto potvory vadia každému na svete - ale žabky si na nich pochutia...
Komár dotieravý : Culex molestus. Veľkosť 3,5 - 5 mm, svetlohnedo sfarbený. Liahniská tohoto komára sa nachádzajú v ľudských obydliach. Sú to technické priestory, kde sa zhromažďuje voda znečistená organickými látkami, kotolne, teplovodné šachty, výťahové šachty, septiky. Samička sa nemusí pred prvým kladením vajíčok nacicať krvi. Vajíčka kladie na vodnú hladinu, z nich sa liahnu pohyblivé larvy. Larva sa 4x lieni a potom sa mení a kuklu, z ktorej sa liahne dospelý komár - imago. Komáre sa v domoch liahnu po celý rok. Samičky lietajú do bytov a v noci cicajú krv na ľuďoch, zvlášť na deťoch.
Komár jarný : Aedes communis. Zástupcovia tohto rodu sú pôvodcami jarných a letných komárích kalamít. Pri premnožení v obrovských množstvách nalietavajú na lesnú zver, hospodárske zvieratá a ľudí. Samičky kladú vajíčka na zem, na miesta, ktoré môžu byť zatopené pri povodniach alebo topení sa snehu. Sú to lužné lesy, mokré lúky, prehĺbeniny v teréne. Pri silnom premnožení môžu komáre znepríjemňovať pobyt v prírode ale môžu zlietavať aj do vzdialenejších obydlí človeka.
Anopheles : Samičky znášajú vajíčka do stojatých vôd, ako sú rybníky, melioračné kanále, mláky. Dávajú prednosť cicaniu na dobytku. Niektoré druhy tohto rodu sú prenášačmi malárie. V súčasnej dobe sa anofelesy vyskytujú v menšom množstve. V našich podmienkach sa nerobí špeciálna likvidácia anofelov.
(zdroj:dddactiv.sk)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára