😉 tu sa dozvieš všetko čo len chceš 😉 teda skoro všetko 😉 ak ti tu niečo chýba, napíš mi na latryna@azet.sk 😉

28. 6. 2009

Stonehenge

 
 

 
Mnohí sa domnievajú že tento kamenný megalit vo Wilshire postavili kedysi jaskynní ľudia.
Ale nové výsledky viacerých výskumov dokazujú že tí tzv. jaskynní ľudia boli vysoko inteligentní a vzdelaní!
Už grécky filozof Pytagoras prišiel na to čo sme sa učili aj v škole: súčet obsahov dvoch štvorcov na dvoch stranách trojuholníka sa rovná obsahu štvorca nad preponou (najdlhšej strane pravouhlého trojuholníka). Pytagoras sa ale narodil okolo 5 storočia pred Kristom, Stonehenge je ale stavba staršia ešte asi o 2 tisíc rokov! A čo má s týmto Stonehenge spoločné? Nuž viaceré výsedky rôznych výskumov potvrdzujú že práve Stonehenge bol postavený pomocou známej Pytagorovej vety. Znamená to teda, že tí čo Stnehenge postavili, už dávno tento vzorec poznali!
Treba si preto uvedomiť, že mnohé známe stavby postavené ešte za predhistorických čias nepostavili jaskynní a tým pádom primitívni ľudia ale jednoznačne to boli ľudia vzdelaní so širokým okruhom vedomostí...
 
Najnovší archeologický výskum slávnych britských monolitov priniesol presnejšie datovanie ich vzniku i teóriu, že slúžili na liečenie. Miesto mohlo byť čosi ako Lurdy doby kamennej.
Obmedzovať jeho účel iba na liečenie by podľa vedcov nebolo správne, každopádne mnohé naznačuje, že to bola jedna z jeho funkcií. O liečivých silách Stonehenge sa zmieňuje aj britská ľudová slovesnosť. Vedci však tieto informácie dlho považovali za dodatočne vymyslené povery.
Archeológovia Tim Darvill a Geoff Wainwrig si ako prví všimli, že v hrobkách v okolí Stonehenge je nezvyčajné množstvo kostier, ktoré majú známky vážneho telesného zranenia alebo choroby. Jednou z najznámejších je tzv. lukostrelec z Amesbury (neďaleké mesto) pochovaný asi tri kilometre od Stonehenge. Muž pochádzal z Álp a mal vážne zranené koleno a potencionálne smrteľné problémy so zubami. Podobné veci sa týkajú aj mnohých ďalších pozostatkov nájdených v blízkom okolí. Analýza nerastných izotopov v ich zuboch ukázala, že približne polovica ľudí nepochádzala z oblasti blízko Stonehenge. Z toho sa dá vyvodiť, že niektorí ľudia prišli na miesto, aby na nich mohli pôsobiť liečivé sily, ktoré zrejme boli v sivomodrých kameňoch prinesených z veľkej diaľky. Archeológovia zistili, že práve z týchto kameňov bolo urobené asi trikrát viac úlomkov než z pieskovcov, takže z nich ľudia možno mali amulety pre šťastie.
 
Zistiť účel aj spôsob výstavby Stonehenge je o to ťažšie, že trvalo celé storočia, než bola stavba hotová. Podľa nových zistení je približne o tristo rokov mladšia než sa predpokladalo, prvý kruh z kameňov sa objavil niekedy v rokoch 2600 až 2400 pred naším letopočtom.
Monument je postavený z viacerých druhov kameňa, niektoré na miesto určenia priviezli zo vzdialenosti 400 kilometrov. "Myšlienka, že tie kamene boli prepravované na takú vzdialenosť, pretože mali nejaké schopnosti, mi príde zmysluplná," vyjadril sa archeológ Julian Thomas. "Či však išlo len o liečenie, to už je iná otázka," dodal.
Výstavba komplexu vztýčených monolitov a kamenných kruhov dokopy trvala približne osemsto rokov a prebiehala v troch štádiách, každé z nich robila iná skupina ľudí. Prvým štádiom boli drevené trámy postavené do kruhu, obkolesené priekopou a násypom. Postavili ich ľudia z Windmill Hill, ktorí na kopanie používali zvieracie kosti a parohy. Najstaršie nájdené nástroje pochádzajú približne z roku 3100 pred naším letopočtom.
Vďaka vykopávkam vedci našli aj dôkazy ľudskej prítomnosti medzi rokmi 7330 až 7070 pred naším letopočtom. Nová hypotéza o liečivých účinkoch kameňov však podľa vedcov nevyvracia predchádzajúce. "Obmedziť účel Stonehenge len na jednu vec je chyba," povedala podľa Los Angeles Times britská archeologička Mary Ann Owoc. Je zrejmé, že okrem liečenia Stonehenge využívali i na astronomické účely. Často sa hovorí o slnovrate, zložitejšie teórie špekulujú aj o tom, že sa podľa Stonehenge dal určovať čas zatmenia Mesiaca.
Niektorí archeológovia veria, že priamo v Stonehenge mohlo byť pochovaných počas prehistorických čias okolo 240 ľudí a že to mohli byť príslušníci jedinej rodiny, ktorá mala po celé generácie privilégium pochovávať svojich zosnulých na tomto posvätnom mieste. Archeológovia dlho špekulovali nad tým, či Stonehenge dali vybudovať pravekí panovníci, či dokonca králi. Nové nálezy naznačujú, že to tak nielen mohlo byť, ale miesto bolo aj ich pohrebiskom. Stále však zostáva nevysvetlenou záhadou, prečo bolo Stonehenge vybudované práve v tej časti južného Anglicka kde stojí.
(zdroj:echomagazin.com.sk)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára